ورود ثبت

ورود به سامانه

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

 دکتر سید ضیاء هاشمی در گردهمایی معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور اظهار داشت: وظیفه دانشگاه صرفا آموزش نیست بلکه دانشگاه یک نهاد علمی و فرهنگی است.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر سید ضیاء هاشمی گفت: دانشگاه فقط یک نهاد علمی صرف نیست. کسانی که می‌گویند دانشگاه تنها یک مرکز علمی است اشتباه می‌کنند. دانشگاه یک مرکز فکر است.

 

دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در گردهمایی مشترک معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که صبح امروز در شهر مشهد مقدس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ولادت با سعادت حضرت علی علیه السلام بیان داشت: به برکت این زمان مبارک و حضور در جوار حضرت امام رضا علیه السلام این اجلاس اجلاسی ماندگار خواهد شد و شاهد آثار مثبت آن خواهیم بود.


وی در ابتدا به جایگاه رفیع حضرت علی علیه السلام در فرهنگ و هویت دینی ایرانیان، اشاره کرد و افزود: این فرصت که در این ایام مبارک در این شهر مقدس و به جهت پرداختن به موضوع مهمی چون فرهنگ حضور داشته باشیم فرصت مغتنمی است و از زحمات همکاران ستاد رفاهی وزارت علوم و اداره کل فرهنگی و اجتماعی در برگزاری این نشست تشکر می نمایم.


دکتر سید ضیاء هاشمی به فراز و نشیب های مختلف جامعه و دانشگاه در چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: تلاش های حجت الاسلام و المسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در طول این دوره قابل تقدیر است و ایشان در این فراز و نشیب های مختلف به ما کمک کردند.


معاون وزیر علوم بیان داشت: نگاه به مسئله فرهنگ در جامعه ما نگاه درستی نیست در حالی که فرهنگ یک ضرورت است. اغلب فرهنگ با منهیات و اینکه چه کارهایی نباید انجام شود مطرح می شود اما فرهنگ یک پدیده صرفا سلبی نیست همانطور که در آموزه های دینی ما اول به امر به معروف و سپس نهی از منکر اشاره شده است گرچه اینها دو روی یک سکه اند. دلیل اکثر ناکامی های فرهنگی نیز نگاه سلبی و نفی محور است.


وی افزود: نگاه به فرهنگ باید یک نگاه علمی باشد نه یک نگاه سطحی و آمیانه و در حوزه فرهنگ باید علوم فرهنگ را کسب کرد. دانشگاه نیز یک نهاد علمی و فرهنگی است و دانشگاهی که فقط آموزش بدهد دانشگاه نیست بلکه آموزشگاه است و دانشگاه محلی است که علم و فرهنگ در آن اهمیت دارد.


وی گفت: آموزه های فرهنگی در جهت موفقیت، انگیزش، تلاش و پویایی در زندگی کاربرد دارند و در یک جامعه فرهنگی مبنا بر تفاهم، همدلی، جذابیت و حرکت آفرینی گذاشته می شود.


دکترهاشمی با بیان اینکه برخی‌ها وقتی می‌خواهند فعالیت‌های ما را نقد کنند می‌گویند چرا با این رفتارها برخورد نمی‌کنید، اظهار کرد: ما قرار است مشترکات فرهنگی را ترویج کنیم که نتیجه آن زندگی سالم و متعالی خواهد بود. فرهنگ باید وحدت آفرین باشد در حالیکه برخی از دغدغه‌مندان از سر بدخواهی و بدگمانی دغدغه‌های خود را به گونه‌ای اجرا می‌کنند که اختلاف ایجاد می‌کند. باید با نگاه ایجابی در حوزه فرهنگ فعالیت کرد.


وی تاکید کرد: ما در باید در حوزه فرهنگ پیشگام باشیم. مدیران ارشد کشور نیز حامی این نگاه هستند. در این حوزه بدون شناخت و تخصص و بهره‌گیری از علم موجود نمی‌توان کار کرد.
دکتر سید ضیاء هاشمی با بیان اینکه فرهنگ در دانشگاه باید در کنار علم دیده شود، عنوان کرد: دانشگاه فقط یک نهاد علمی صرف نیست کسانی که می‌گویند دانشگاه تنها یک مرکز علمی است اشتباه می‌کنند. دانشگاه یک مرکز فکر است.


وی تاکید کرد: آنچه دانشگاه و آموزش ما را می‌تواند به روز کند تکمیل و تقویت بستر فرهنگی به معنای جامع و کامل خود است. ما قرار نیست زمینه‌ساز برگزاری کلاس آموزشی و تحقیقات پژوهشی باشیم. ما خود آموزشگر هستیم و برای پیشبرد دانشگاه به سمت دانشگاه ایده‌آل باید حرکت کنیم.


وی با بیان اینکه رویکرد ما در حوزه فرهنگ علاوه بر ایجابی و علمی بودن باید جامع نیز باشد، خاطر نشان کرد: ما نمی‌توانیم تنها با برنامه‌های مناسبتی فعالیت خود را ادامه دهیم. به عنوان نمونه طرح‌های دانش افزایی اساسی که روند خوبی را طی نکرد را مورد توجه قرار دادیم. ما متوجه شدیم در قانون این طرح حوزه مهارتی مغفول مانده است. مگر یک استاد می‌تواند از فنون و اصول کار در دانشگاهی بی‌بهره باشد . استاد باید عالمی معلم باشد.


دکتر هاشمی با بیان اینکه یکی از اهداف ما تقویت هویت ملی و دانشجویان است بیان کرد: این‌ها باید با روش‌های آموزشی انجام شود. رویکرد مدیریت فرهنگی باید شجاعانه و مسئولانه بوده و از متهم شدن و هزینه دادن نهراسیم.


معاون وزیر علوم با اشاره به نوآوری و خلاقیت، آن را لازمه کار در حوزه فرهنگ دانست و گفت:‌ ما باید آمادگی برای ایفای نقش در دنیا را داشته باشیم. یکی از بحث‌ها در این راستا بین‌المللی شدن آموزش عالی است. جامعه دانشگاهی ما به سمت بین‌المللی شدن تعاملات پیش می‌رود. امروز تعداد دانشجویان خارجی زیاد شده است. زمانی که مقام معظم رهبری به جوانان غربی پیام می‌دهد و از آنان برای شناخت قرآن دعوت می‌کند این تعامل را باید دانشجویان ما ایجاد کنند.


وی افزود:‌ برخی به گونه‌ای صحبت می‌کنند که هرکه از خارج از مرزها آمده جاسوس است. نگاه غلط در استان‌های مرزی وجود داشت که اجازه جذب دانشجو نمی‌داد. خوشبختانه این نگاه برداشته شده و نباید نگاه امنیتی دست و بال حوزه علمی را ببندد.


دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری و فعالیت در حوزه اجتماعی عنوان کرد: مسأله آسیب‌های اجتماعی امری است که مقام معظم رهبری بسیار پیگیرانه بر آن تاکید دارند. محیط‌های دانشگاهی بدون شک از نظر آسیب‌ها بهتر از میانگین جامعه است و سلامت در آن بیشتر است.


وی ادامه داد: مسائلی مانند خودکشی، انزوا، یاس و نا امیدی ،‌اعتیاد و ... مسائل مهمی است. برخی آمارهایی که در این حوزه داده می‌شود اشتباه است.


وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقتصاد مقاومتی و شعار سال، آن را یکی دیگر از محورهای به روز کردن فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه ها دانست و افزود: اگر اقتصاد مقاومتی به درستی تعریف شود خواهیم دید که امری خطیر است. همچنین اصلاح الگوی مصرف، کارآفرینی، دانش‌بنیان کردن اقتصاد و ... از مسائلی است که در اقتصاد مقاومتی به عنوان یک محور به حساب می‌آید. یکی از اقدامات ما در این زمینه می‌تواند برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و مناظرات دانشجویی باشد.


وی یکی دیگر از محورهای فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی دانست و اظهار کرد: خوشحالیم که دانشگاهیان در سال انتخابات نقش موثری در این زمینه داشتند. برخی فکر می‌کنند که این خلاف قانون است. این مسأله به این معنا نیست که ما در دانشگاه در حوزه انتخابات ساکت باشیم. یکی اقدامات مهم در این زمینه ایجاد اتاق های فکر دانشگاهی بود.


دکتر هاشمی تاکید کرد:‌ دانشگاه بازوی علمی مسئولان است. ما در این راستا پیشنهاد دادیم دانشگاه‌ها کاندیداها را دعوت کرده تا آن‌ها پاسخگو باشند. دانشگاه نهادی سوال کننده است و ما باید از برنامه‌های آنان سوال کنیم. دانشگاهیان باید بپرسند یک نماینده برای ریزگردها، مشکل آب، انرژی و ... چه برنامه‌ای دارد. نماینده و کاندیدا باید بیایند و پاسخگو باشند.


وی با اشاره به شرایط سال 95 اظهار کرد: بخشی از شرایط در این سال جدید است. امسال انتخابات برگزار شده و زمینه مشارکت سیاسی فراهم شده است. از سوی دیگر بحث پسابرجام مطرح است.
دکتر هاشمی افزود:‌راجع به برجام بحث‌های مختلفی می‌شود. من تعجب می‌کنم که برخی در مورد برجام موضع گیری دارند. مگر می‌شود که برجام غیرقابل تقدیر باشد. کسانی که ظلمی از دوش این ملت برداشتند قهرمانان ملت هستند. ما نمی‌گوییم که برجام جزو مقدسات است ولی باید قدر قهرمانان ملی را بدانیم.


وی تاکید کرد‌: البته ظالمان همچنان در جای خود هستند ولی ما باید در این زمینه هوشمندانه رفتار کنیم. چه دلیلی دارد کسانی که تا دیروز به دنبال نابودی ما بودند امروز دشمنی را کنار بگذارند. دوران پسا برجام ظرفیت‌های خوب و جدیدی را ایجاد کرده است.

اطلاعات تماس

مجموعه مطالب

Template Design:Dima Group